Şi-om bate cerul cu parul poate-o pricepe măgarul (Costel Zăgan)
Îmi pasc turma de mioare
domnilor printre planoare
Zburdă mieii zău ca neaua
să-mi lingă de rouă steaua
Ce-au sluţit-o rău mârlanii
vrând s-o cumpere cu anii
Costel Zăgan, DOINE DE (S)PUS LA RANĂ
Pe tarabă se întinde țara noastră ca merinde Nu mai au ce să mai vândă ne-au găsit altă osândă Vând și cerul vând și steaua și-ar vinde din...
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu